top of page
Rectangle 83.png
Rectangle 83.png

У межах проєкту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» відбувся цикл тематичних зустрічей для батьків дітей, які знаходяться на лікуванні в КНП Сумської обласної ради «Обласна дитяча клінічна лікарня» з експертами в галузі права, психології, реабілітації дітей. 

Сім’ї, які виховують дітей та підлітків, переживши онкологію, долають нові виклики щодо догляду за здоров'ям та подальшого життя після раку. 

Ми зібрали відповіді на декілька питань, які виникають у період адаптації до життя після лікування:​

Який механізм оформлення послуг комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю, з онкологічними захворюваннями?
 

Де на Сумщині можна отримати послуги комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю в умовах воєнного часу?

Дизайн без назви.png

ЯКИЙ МЕХАНІЗМ ОФОРМЛЕННЯ ПОСЛУГ КОМПЛЕКСНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ДЛЯ ДІТЕЙ ТА ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ, З ОНКОЛОГІЧНИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ?

Комплексна реабілітація це система медичних, психологічних, педагогічних, фізичних, професійних, трудових, фізкультурно-спортивних, соціально-побутових заходів, спрямованих на відновлення та компенсацію втрачених функцій організму.

Пацієнти, що пройшли специфічне лікування онкологічної патології, потребують подальшої реабілітації. Реабілітація має бути спрямована на позбавлення медичних, соціальних і трудових проблем.

Переліки послуг, що надаються за рахунок бюджетних коштів особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю з онкологічними захворюваннями, визначено в додатку 6 до Державної типової програми реабілітації осіб з інвалідністю, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 8 грудня 2006 р. № 1686.

01 березня 2022 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 19.01.2022 № 31, якою затверджено Порядок здійснення реабілітаційних заходів.

  1. Для отримання державної послуги комплексної реабілітації законний представник дитини звертається до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або до центру надання адміністративних послуг (в містах обласного значення до територіального управління соціального захисту населення)

  2. Подає заяву про отримання комплексних реабілітаційних послуг (за формою затвердженою Мінсоцполітики). Заява також може бути направлена поштою.

У заяві про отримання комплексних реабілітаційних послуг, зазначається інформація щодо:

  • індивідуальної програми реабілітації;

  • висновку лікарсько-консультативної комісії державного або комунального закладу охорони здоров’я з рекомендаціями стосовно надання послуг;

  • паспорта громадянина України, для іноземців та осіб без громадянства – довідки про звернення за захистом в Україні/посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту/посвідчення біженця/паспортного документа іноземця та посвідки на тимчасове проживання або посвідки на постійне проживання, свідоцтва про народження (для дітей віком до 14 років);

  • документа із зазначенням даних щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків;

  • виписки з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою № 027/о, затвердженою МОЗ.
     

За бажанням отримувача або його законного представника чи уповноваженої особи до заяви можуть додаватися копії відповідних документів.

ДЕ НА СУМЩИНІ МОЖНА ОТРИМАТИ ПОСЛУГИ КОМПЛЕКСНОЇ РЕАБІЛІТАЦІЇ ДЛЯ ДІТЕЙ ТА ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ В УМОВАХ ВОЄННОГО ЧАСУ?

Реабілітація є невід’ємною частиною допомоги дітям з онкологічними захворюваннями. Вчасні, належним чином організовані реабілітаційні заходи допомагають досягти оптимальних результатів лікування, полегшити або попередити ускладнення, мінімізувати або уповільнити розвиток інвалідизуючих наслідків хвороби.

 

Реабілітаційні заходи мають включати заходи, направлені  на усунення ускладнень, пов’язаних як безпосередньо з токсичною дією онкологічних новоутворень на організм дитини, так і з наслідками проведеного хіміо- та променевого лікування.

 

Варто також усвідомлювати, що психотравмуючий вплив онкозахворювання негативно впливає не тільки на дитину, а і суттєво погіршує психологічний стан її найближчого оточення. Відтак, об’єктом реабілітаційного впливу є родина – дитина та її рідні (батьки, доглядальники тощо). Реабілітаційні заходи направлені  на розвиток гнучкості, формування адаптивної поведінки, що сприятиме самостійному пошуку ефективних рішень для вирішення життєвих проблем цієї родини, збільшуватиме рівень незалежності для дитини та родини.

 

Рекомендуємо познайомитися з досвідом роботи Сумського обласного центру комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю.

273371886_108897908375813_232251323864218066_n.jpg

Діяльність Сумського обласного центру комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю – це багаторічний досвід у поєднанні із сучасним обладнанням та інноваційними методами роботи. 


На рік Центр успішно реалізує понад 800 реабілітаційних програм дітей з інвалідністю.

Робота установи базується на принципах своєчасності, безперервності, послідовності та доступності в наданні комплексної реабілітаційної допомоги дітям з фізичними  та інтелектуальними порушеннями розвитку. Двері центру відкриті для дітей з усіх областей України.

Центр сьогодні:

  • 110 місць стаціонарного перебування дітей, 

  • комфортні кімнати та 5-разове безоплатне харчування (у відділеннях з  цілодобовим перебуванням),

  • виїзна мультидисциплінарна бригада, яка оглядає дітей у містах і районах області, 

  • використання інноваційних методик реабілітації, 

  • творчий колектив, у якому злагоджено працює  педагогічний та медичний персонал, 

  • атмосфера щирої турботи, милосердя, оптимізму.

Працівники відділень надають послуги з медичної, фізичної, психолого-педагогічної та соціально побутової реабілітації. Як один злагоджений механізм працюють у Центрі педагогічні та медичні працівники, штат яких налічує майже 160 осіб.

Педагогічне відділення Центру спрямовує свою діяльність на всебічний розвиток дітей з інвалідністю, проведення психолого-педагогічної діагностики та корекції, навчання основним соціальним навичкам та розвиток творчого потенціалу засобами арт-терапії. Використовуються традиційні та  постійно впроваджуються новітні корекційно-розвиваючі методики. На базі Центру реалізовуються проекти SЕS (Служба Старших Експертів) за напрямками використання методики Монтессорі-терапії, іпотерапії, арттерапії. Педагоги проводять заняття з казкотерапії, музикотерапії, художньо-рельєфного ліплення, використовуються комп’ютерні програми, цікаво проходять заняття зі снюзлентерапії, пісочної терапії та пісочної анімації

Медичне відділення Центру працює над відновленням повного або часткового фізичного та психічного здоров’я дітей, проведення лікувально-профілактичних заходів, спрямованих, на попередження інвалідності у дітей, профілактика загострення основного захворювання, корекція фізичного, соматичного та психічного станів. У відділенні працюють лікарі-неврологи дитячі, ортопед-травматолог, педіатри, психіатр, рефлексотерапевт, лікар з лікувальної фізкультури та спортивної медицини, фахівці з фізичної реабілітації.

Дітям надаються послуги масажу, лікувальної фізкультури (лікувальна гімнастика, Войта-терапія, Бобат-терапія, метод динамічної пропріоцептивної корекції з використанням рефлекторно-навантажувального пристрою «Гравістат», «Мотомед», апарат еквівалентної ходьби «Параподіум»), механотерапії, нейро-ортопедична корекції, фізіотерапії, рефлексотерапії (голкорефлексотерапія, акупресура, точковий масаж).

Для відновлення рухової активності дітей запроваджено методику гідрокінезотерапії (водолікування). У приміщенні басейну обладнано сауну та впроваджено напрям саунотерапії, що сприяє розслабленню м'язів, покращенню кровопостачання всіх органів, покращенню імунних сил організму дитини, зменшенню нервової напруги. Процедури з саунотерапії поєднуються з аромотерапією, що значно покращує адаптаційні можливості дитини, позитивно впливає на обмін речовин та підвищує стійкість організму до дії несприятливих чинників навколишнього середовища.

У напрямку фізіотерапевтичного лікування дітей з патологіями нервової системи, суглобів, шкіри, бронхо-легеневої системи запроваджено методику лазеротерапії. 

Впроваджується методика фізичної реабілітації «Доктор Кипарис». Сьогодні це беззаперечний лідер в області корекції правильного сидіння, профілактики і лікування захворювань хребта, остеохондрозу, сколіозу, кіфозу, болей у спині, шиї і в попереку.

Для дітей, які мають порушення постави та сколіоз, розроблено комплекс вправ з застосуванням дошки Євмінова. Використовуються вправи, направлені на лікування викривлення хребта і створення м’язевого корсету за допомогою зміцнення різних груп м’язів.

 Зал ЛФК оснащений універсальною кабіною для підвісної терапії. Це спеціальна система навантаження опорно-рухового апарату для відновлення амплітуди, нормалізації тонусу м’язів та збільшення їхньої сили, покращення балансу та розвитку координації рухів. 

У стаціонарному відділенні змішаного типу цілодобового перебування, що розташоване в с. Рибці Сумського району, діти отримують комплексну реабілітацію з використанням аеротерапії, озонотерапії,  фізіотерапії, геліотерапії, водолікування, лікувальної верхової їзди на конях, саунотерапії.

В умовах установи приділяється значна увагу допрофесійній та трудовій реабілітації. Організовано роботу за напрямками: «снюзлентерапія», «кераміка»,  «кулінарія», «сільськогосподарська праця», «психологічна корекція», «логопедична корекція», «іпотерапія». 

 

Саме іпотерапії – лікувальній верховій їзді відводиться найважливіша роль. Ця методика використовується в Центрі з 1994 року і щороку реабілітацію проходять понад 200 дітей. Курс іпотерапії – 21-30 днів. Заняття проходять 5 разів на тиждень. Один сеанс триває до 30 хвилин. Для кожної дитини підбирається комплекс занять відповідно до діагнозу та індивідуальних можливостей 

 

Створено контактний зоопарк, в якому мешкають поні, свинки, кролі, барани, кози.

У Центрі відкрито стаціонарне відділення денного догляду для дітей віком від 3 до 18 років. Протягом дня діти перебувають під наглядом досвідчених вихователів та медичного персоналу. Розклад занять складається так, щоб дитина постійно змінювала вид діяльності та вчилася спілкуватися з однолітками і дорослими, допомагала іншим, дотримувалася режиму дня, позитивно сприймала себе і оточуючих. 

Окрім стаціонарної, Центр надає консультативно-діагностичну, інформаційно-просвітницьку допомогу дітям з інвалідністю, їхнім законним представникам, спеціалістам реабілітаційних відділень в різних районів області, а також вихованцям шкіл-інтернатів області. 

Виїзна мультидисциплінарна бригада, до складу якої входять спеціалісти Центру, щороку проводить до  25 виїздів, в ході яких оглядається від 400 до 450 дітей з інвалідністю. Під час роботи спеціалісти бригади  залучають до роботи представників районних лікувально-консультативних комісій та працівників управління соціального захисту населення. Така співпраця дає можливість  проводити фахові консультації для законних представників та забезпечити реабілітаційними послугами більшу кількість дітей з інвалідністю. 

Творчі ініціативи та благодійні проєкти Центру:

  • 15 років обласний фестиваль дитячої творчості «Розмай», що проходить на базі Сумського обласного центру реабілітації, запалює нові зірочки на мистецьких горизонтах. Щороку на фестивалі свої здібності демонструють більше 200 дітей з інвалідністю із районів та міст Сумської області. 

  • Вже 13 років м. Суми є місцем зустрічі театральних колективів не тільки Сумської, а й інших областей України. Сумський обласний інтеграційний театральний фестиваль людей з функціональними обмеженнями «Веселка», який організовує колектив Центру, традиційно проводиться напередодні Міжнародного дня захисту дітей. 

  • Благодійна ініціатива «Твори своє» у 2021 році об’єднала навколо ідеї підтримки дітей з інвалідністю митців, фотографів, дизайнерів, представників бізнесу, місцевої влади та громадський сектор. 

Застосування ефективних реабілітаційних методик, великий досвід роботи фахівців, сучасне реабілітаційне обладнання забезпечують Центру одне з передових місць серед реабілітаційних закладів у Сумській області та на Україні в цілому. Та головне надбання роботи колективу – це діти, їхні маленькі та великі перемоги, успіхи, здійснені мрії.

Contacts of the Sumy Regional Center for Comprehensive Rehabilitation for Children and Persons with Disabilities 

16 Mykhailo Lushpa Avenue, Sumy

+380 95 486 5446

  • Facebook
bottom of page